Tänane kuupäev Laupäev Mai 11, 2024 6:37 am
  

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi



Tee uus teema Vasta teemale  [ 294 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Järgmine
  Printerivaade Eelmine teema | Järgmine teema 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Reede Apr 08, 2011 7:48 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 03, 2008 4:19 pm
Postitusi: 2276
Asukoht: Tartumaa
4 tulnud 3 veel tulla.

_________________
Case IH: FOR THOSE WHO DEMAND MORE
EfficientPower


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2011 9:11 am 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 04, 2009 7:49 pm
Postitusi: 1112
Nonii, sain õnneks oma tekstist koopia teha enne, kui nett näkku pani- ühesõnaga siin on minu kogemus ja arvamus antud väga tundliku teema kohta, kus Simol tuli ette paanikas lehma ja vasikaga halb olukord, koos Simo tekstiga. Simo kirjutas :Hommikul toimus avastus- vasikas ise jooma hakanud mullika alt :)[/quote]
Niisiis väike kogemus vasikate ja nende joomise teemal, mis ei põhine kogemustega vaid enda talus, vaid ka Rootsimaa piimafarmist.
Üks on kindel- vasikas peaks saama esimese 2-4 tunni jooksul emapiima. Kas ta saab, jääb mulle enamjaolt alati teadmatuseks, kuna avastan vassid tavaliselt alles siis, kui nad on kuivanud. Ma arvan, et on olnud olukordasid, kus vasikas saab alles 24 h hiljem, kuna varem pole paanikamutti kätte saanud ja põhimõtteliselt pole riskeerinud pulbriga jamada. Kui vasikas on kõhu täis muginud, nagu ka Simol juhtus ( küll lutipudelist), siis on võimalus, et ta ei soovi juua ka 12 tundi hiljem. Mitte mingil juhul ei tohi toppida talle vägisi -sundida teda jooma või muud- vasikas võib piima kopsu tõmmata. Super indikaator on vasika kõht- vaatad, kas lohukesed seljal ja küljel on väga sügavad. Teine veelgi suurem näitaja on see, kas vass limpsib nina. Kui ikka aktiivselt limpsib, on ilmselt nälgas. Kui limpsib, siis katsu kas nina on õrnalt, vaevumärgatavalt niiske, või on täiesti kuiv. Kui on kuiv, on asi paha ja söögi andmisega on väga väga ja veelkord väga kiire :? . Niiske nina ei ole märg nina. Minu naine ei saagi aru, millal on vasikanina kuiv ja millal niiske. Ühesõnaga kuiv on kuiv ja niiske niiske :D . Üks näitajatest on ka see, kas vasikas hakkab sõrme imema. Kui isu pole, siis tavaliselt ei hakka. Kuid see viimane asi ei tööta alati. Suveperioodil vastsündinud vasikad on sageli mitu päeva kadunud rohu sees. Lehm teab, kus ta on, otsib korra 12 või 24 tunni jooksul ülesse. Alles 4 või 5 päeval hakkab mutiga kaasas tolknema, kuid ka see pole alati nii. Mõni on kohe sabas. Nüüd siis kogemustest Rootsi talus. Seal ristati piimalehmad lihaveise pulliga. Vassid võeti kohe alt ära ja hakati toitma lutipudelist Korraga anti 1,5 liitrit. Sageli oli nii, et vasikas näiteks hommikul kell 7 sõi, õhtul kell 7 ei võtnud jalgugi alla. Selline tunne, et kutsu loomaarst- vasikas loid ja uimane. Järgmisel hommikul vasikaboksi minnes tuli seesama vasikas piltlikult öeldes kallale- tahtis koos kummikutega nahka panna. Ära ei surnud seal ükski vasikas ja need kord 24 h joojad olid väga tavaline nähtus. Nüüd veel üks asi. Kui vasikal on esmane piim pikalt saamata (ei oska pikkust öelda, mis on lagi, kuid pakun 24 h), siis vasikas on elus ja võib juua ka, kuid sureb mõned päevad hiljem ära. Siit moraal- esmapiim -mida varem seda parem. Kunagi viisin ühe kõhulahtisusega vasika tuntud kohta ravile, kus poputati teda ja valve oli niiöelda 24 h peal. Kõht läks piimapulbri tõttu lahti - ei saanud muti piima. Seal superhoolde all ta pidas vastu. Nädal hiljem tõin ta koju järgisin kõike, nagu oli ette antud ja määratud, kuid järgmisel päeval juba matsin teda. Ühesõnaga- ravimisega vasikat on raske päästa ja suisa võimatu, kui esmapiim on kaua saamata.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2011 12:34 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 18, 2008 6:33 am
Postitusi: 2311
Asukoht: läänemaa
tegelikult oleks hea kui oleks loomapidajal olemas sügavkülmutatud ternespiima,ükskõik siis mis puhul seda vasikale andakas sel juhul kui emal piima pole või kui ema ei lase ligi. põhimõtteliselt peaks vasikas jooma ka 12 tundi peale sündi ja imema hakkama, kui ta pole varem juua saanud. Hea selline asi midagi pole aga mis teha kui juhtub. Üldjuhul kui vasikas näppugi lutsima ei hakka siis on mingi muu jama,mitte selles et vasikas lihtsalt loll on,nt endal oli selliseid vahepeal mitu no ajas sita keema( mul küll piimakari aga ses suhtes vahet pole) lõpptulemus oli selles ,et loomadel oli seleenipuudus,selle tõttu pidi olema selline asi ,et vasikatel ei teki head imemisrefleksi. sama tulemus võib olla ka raskelt toksilise sööda korral.

_________________
Tark ei torma!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2011 12:46 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 04, 2009 7:49 pm
Postitusi: 1112
Jep, ternespiima idee on super. Oma eelmises postituses jäin võibolla veidi arusaamatuks, aga ideaalkorras saab vasikas esimese ternespiima hiljemalt 2 kuni 4 tunni jooksul pärast poegimist. Iga minut/ tund hiljem tulnud esmapiim jätab võimaluse, et vasikas läheb mõne aja pärast "aia taha" sööma...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2011 4:29 pm 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev Veebr 01, 2010 10:03 pm
Postitusi: 99
Asukoht: põlvamaa
endal selline juhus olnud, kümme aastat tagasi kui veel algaja olin. kah piimalehmal ristand vasikas. lehm ise lõas. 9 päeval talitaja ütleb et vasikas on imelik,tuigerdab, joob lehma pangist vett ja lutsub lehma kaelaketti. eelnevalt kinnitas et tema on näinud et vassut tissi juures askeldab. muidugi ei olnud vassu piima saanud, peale paari tissi otsa panekut oli asi selge ja sellest vasikast kasvas korralik pull. eks selline asi ole pigem erand. nüüd olen kah ikka alati jälginud et vasikas ikka tissi saaks. kui vaja siis lüpsan kas või teiselt lehmalt kes viimati poeginud ja lutiga sisse. mõni vassu ei hakka enne imema kui mitu korda peoga piima suhu lasta. enda kogemustest õpetus. kui suurel vasikal on tagajalad konksus ja ei saa püsti, siis võtta 15*50cm linoleumi ribad ja tihedalt ümber sirgeks tõmmatud vasika jala keerata ja nööriga kõvasti kinni nii et ikka jalas püsib. paari päevaga või isegi varem suudab vasikas juba iseseisvalt kõndida.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2011 6:15 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 03, 2008 4:19 pm
Postitusi: 2276
Asukoht: Tartumaa
praeguseks on vasikas väga aktiivseks muutunud- kepsutab nagu teised.
tundub, et see läks õnnelikult :) .
see vasikas sai ema piima ikka no paar päeva hiljem vist :roll:

_________________
Case IH: FOR THOSE WHO DEMAND MORE
EfficientPower


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 09, 2011 8:52 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 6:51 pm
Postitusi: 1165
Asukoht: Sangaste.
Huvitav,ma ka algaja ja oli juhus kus vassu sündis ära aga emal polnud mingit udarat ega vassust imejat.Vassu imes igasugu muid asju väljaarvatud tissi.Ma olin juba mures,et millega asi lõppeb aga kolmandal päeval siis oh imet sai selle tissi kätte ja hiljem õhtuks tuli piim ka.Aga nüüd tänaseks on kõige tragim vassu.Ma tõesti ei kummuta ümber seda juttu ega oska midagi tarka ka üelda sest nii see asi oli.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 10, 2011 9:46 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 04, 2009 7:49 pm
Postitusi: 1112
katapeedu kirjutas:
endal selline juhus olnud, kümme aastat tagasi kui veel algaja olin. kah piimalehmal ristand vasikas. lehm ise lõas. 9 päeval talitaja ütleb et vasikas on imelik,tuigerdab, joob lehma pangist vett ja lutsub lehma kaelaketti. eelnevalt kinnitas et tema on näinud et vassut tissi juures askeldab. muidugi ei olnud vassu piima saanud, peale paari tissi otsa panekut oli asi selge ja sellest vasikast kasvas korralik pull. eks selline asi ole pigem erand. nüüd olen kah ikka alati jälginud et vasikas ikka tissi saaks. kui vaja siis lüpsan kas või teiselt lehmalt kes viimati poeginud ja lutiga sisse. mõni vassu ei hakka enne imema kui mitu korda peoga piima suhu lasta. enda kogemustest õpetus. kui suurel vasikal on tagajalad konksus ja ei saa püsti, siis võtta 15*50cm linoleumi ribad ja tihedalt ümber sirgeks tõmmatud vasika jala keerata ja nööriga kõvasti kinni nii et ikka jalas püsib. paari päevaga või isegi varem suudab vasikas juba iseseisvalt kõndida.

Kuidas Sa kindel oled, et vasikas üldse 9 päeva jooksul emapiima ei saanud? Sa ju ei jälginud 24/7 vasikat. Ma ei taha lükata ümber võimalust, et selline asi tõesti juhtus, kuid olles näinud sadu vasikaid oma elu jooksul, tõrgub kaine mõistus asja uskumast. Pigem kõlab loogiliselt teema, et alguses imes, siis imes vahepeal jälle "kogemata" paar suutäit jne. Olen näinud, kuidas 2 päevane vasikas nisa suhu saab, imeb veidi aega ja siis läheb silorulli juurde ja hakkab silo imema :lol: , või esijala küljes sitatükki. Mõne päeva vanune hooleta vasikas on juba nii tuim ja ükskõikne, et ei lutsi enam midagi ja pigem lamab.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 11, 2011 6:40 am 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev Veebr 01, 2010 10:03 pm
Postitusi: 99
Asukoht: põlvamaa
100 % kindel ei saagi olla aga lehma udar oli puutumata, sündides oli suur pontsakas vasikas, 9 päeva pärast kiitsakas ja tuigerdas, ja pole mina varem näinud et nii vana vasikas ämbrist vett jooks :shock: (ja mul on ka neid vassusid kõvasti nähtud aga sellist juhust õnneks rohkem pole olnud)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 11, 2011 9:24 am 
Eemal

Liitunud: Reede Veebr 26, 2010 12:12 am
Postitusi: 19
Minu kogemus ütleb et vasikas kes ei saa ema piima on kolmandal päeval nii nõrk et enam ei tõuse. Sellise 2 päeva söömata vasika ellu jätmine on juba intensiivravi teema. Meie oleme sündinud vasikatele kes ei tõuse kohe andnud ternespiima pudelist, tavaliselt ca 500 ml ja siis vaadanud mis edasi saab. Samuti anname ternespiima kõigile vasikatele kes sünnivad väga külma ilmaga või väga vihmasel päeval põllul. Palju rahulikum on nad jätta ööseks kui tead et nad midagi said. Vasikad kes käivad ema all söömas ja saavad piisavalt ei söö pudelist.
Kõhulahtisus vastsündinud vasikal võib põhjustada mürgistuse ja hoolimata ravist võib ta siis ikkagi ära surra, sellepärast peaks raviga paralleelselt andma vasikale söepastat et toksiinid organismist välja saada.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 11, 2011 10:12 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 18, 2008 6:33 am
Postitusi: 2311
Asukoht: läänemaa
võib süstida ka vastavat preparaati nt biodyl. iseasi kas mahedafännid seda teha tohivad-dunno :?

_________________
Tark ei torma!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 11, 2011 10:51 am 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 04, 2009 7:49 pm
Postitusi: 1112
Kõike tohib, kui on elu-surma küsimus. Peab vaid luba küsima.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 13, 2011 9:18 am 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Juun 04, 2009 10:39 am
Postitusi: 5
küsimus selline - kui suur on teil vasikate ellujäämise %. Endal see aasta eriti kehvalt läinud- 28 sünnist pole kuuel juhul vasikast elulooma saanud, seega % kuskil 79. kusagilt lugesin et norm oleks 90-95%?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 13, 2011 12:34 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 18, 2008 6:33 am
Postitusi: 2311
Asukoht: läänemaa
normaalseks peetakse kuni 10% .

_________________
Tark ei torma!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: küsimused lihaveiste kasvatamise kohta
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 13, 2011 10:13 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 04, 2009 7:49 pm
Postitusi: 1112
Julgen Jürtole vastu vaielda. Kõik sõltub muidugi pidamistingimustest, aga kui 15-17% sündidest ellu jääb, on juba päris tegija. 10% on nõksa vähe.


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 294 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  





Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
et 3.0.10

greenmiles v1.1 designed by CodeMiles Team -TemplatesDragon-.