Tänane kuupäev Reede Mär 29, 2024 11:29 am
  

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi



Tee uus teema Vasta teemale  [ 106 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Järgmine
  Printerivaade Eelmine teema | Järgmine teema 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: mahe tootmisviis
PostitusPostitatud: Esmaspäev Aug 25, 2008 8:53 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Aug 13, 2008 7:04 pm
Postitusi: 711
Asukoht: Tartu-Pärnu-Ikla
Mis on Mahe?

Mahepõllumajandus on loodushoidlik tootmisviis, mis põhineb tasakaalustatud toitaineringel ning kohalike taastuvate ressursside kasutamisel.

Põhimõtteks on toimida kooskõlas loodusega mitte looduse arvel. Tavapõllumajanduses tekkinud probleemidele püütakse leida lahendusi, mis oleksid vastuvõetavad nii keskkonnakaitselisest kui majanduslikust aspektist. See ei tähenda pöördumist minevikku, vaid traditsiooniliste meetodite ning uusima teadus- ja tehnoloogilise teabe vastastikust koostoimet.

Tavapõllumajanduses on aja jooksul agroökosüsteemid järjest lihtsustunud, suunaks on olnud tootmise intensiivistamine ning kitsas spetsialiseerumine. Mahepõllumajandus lähtub ökoloogilisest printsiibist, et keerukamad ja mitmekesisemad ökosüsteemid on stabiilsemad. Seetõttu kasvatatakse paljusid eri kultuure ning eri liiki loomi, säilitatakse looduslikke alasid, soodustatakse mitmekesise elustikuga servaalade teket. Otstarbekas on kasvatada erinevaid sorte, sest aja jooksul muutub sortide kahjustuskindlus. Kasvataja jaoks vähendab see ka majanduslikke riske, sest ühe sordi kahjustuste esinemisel võib teine anda rikkaliku saagi.

Mahepõllumajanduse olulisemad põhimõtted

*

Tervise printsiip

Mahepõllumajandus hoiab ja muudab paremaks mulla, taimede, loomade, inimeste ja planeedi kui terviku tervist. Indiviidide ja ühiskonna heaolu ei ole võimalik eristada ökosüsteemi heaolust- heast mullast saadakse terveid vilju, mis parandavad loomade ja inimeste elukvaliteeti.

* Ökoloogiline printsiip


Mahepõllumajanduslik toodang põhineb ökoloogilistel protsessidel ja tsüklitel. Maheviljelemine peab olema kohandatud vastavalt kohalikele oludele, ökoloogiale ja kultuurile. Sisendite hulka vähendatakse korduvkasutamise, ümbertöötlemise ning efektiivse materjali ja energia kasutamise abil. Mahetoodete kasvatajad, töötlejad, kauplejad ja tarbijad kaitsevad ning toetavad keskkonda, sealhulgas maastikke, kliimat, elupaiku, looduslikku mitmekesisust, õhku ja vett.

*

Õigluse printsiip

Mahepõllumajandus peab looma suhted, mis kindlustavad õigluse ja hooliva suhtumise keskkonda. Õiglus peab olema tagatud kõikidel tasanditel ja igale osalejale: talunikele, töölistele, töötlejatele, turustajatele ja tarbijatele. Kasutatavaid keskkonnaressursse tuleb kasutada sotsiaalselt ja ökoloogiliselt õiglasel viisil ning arvestades tulevaste põlvkondade vajadusi. Selleks on vaja tootmise ja turustamise süsteemi, mis on avatud ja erapooletu ning võtab arvesse reaalseid kulusid keskkonnale ja sotsiaalsfäärile.

*

Hoolimise printsiip

Mahepõllumajanduses toimuvad tegevused ettevaatus- ja vastutuse võtmise põhimõtet järgides. Põllumehed võivad suurendada efektiivsust ja saagikust, kuid ei tohi riskida tervise ja heaolu ohustamisega. Uusi tehnoloogiaid tuleb hoolikalt hinnata ja vanu olemasolevaid üle vaadata. Teadus on vajalik, kindlustamaks mahepõllumajanduse ohutust ja tervislikkust, kuid võimaliku olulise negatiivse mõjuga ning prognoosimatuid riske tuleb vältida.

Mahepõllumajandus on intensiivne informatsiooni, mitte kemikaalide kasutamise poolest, sest eeldatakse märksa suuremat läbimõtlemist oma tegevuses, kuna kiire sekkumine sünteetiliste mineraalväetiste ja pestitsiididega on välistatud. Tootja peab leidma sobiva külvikorra, vahekultuurid, väetamise vajaduse ning viisid.

Mahepõllumajandust iseloomustavad tunnused

*

enamasti tegeldakse nii taime- kui loomakasvatusega;
*

sünteetiliste mineraalväetiste ja pestitsiidide (herbitsiidide, fungitsiidide ja insektitsiidide) kasutamine on keelatud;
*

loomadele ei söödeta profülaktika mõttes antibiootikume ja kasvuregulaatoreid, samuti on tagatud nende suurem heaolu (võimalused liigi loomuomaseks käitumiseks, kehtestatud suurused hoone või õueala pindala osas);
*

kasutatakse võimalikult palju ettevõtte sisemisi ressursse, mitte ei tooda väljastpoolt sisse;
*

mulda rikastatakse piisaval hulgal orgaanilise ainega ning haritakse sobivate meetoditega optimaalsel ajal;
*

kasutatakse looduslikel protsessidel põhinevaid umbrohu, haiguste ja kahjurite tõrje meetodeid, pearõhk on ennetusel (sobivad külvikorrad, kahjurikindlamad sordid, looduslike vaenlaste esinemise soodustamine);
*

suur tähelepanu on looduslikul mitmekesisusel, tootmise keskkonnasäästlikkusel (väiksem toitainete kadu, vähem kasvuhoonegaase);
*

ei kasutata geneetiliselt muundatud organisme;
*

töötlemise käigus ei lisata sünteetilisi lisaaineid.

Mahetoit ja tervis

Mitmed erinevad uuringud on näidanud, et mahetoit sisaldab tunduvalt rohkem vitamiine, mineraalaineid, antioksüdante. Kindel on see, et mahetoit sisaldab vähem saasteainete jääke kui konventsionaalsel meetodil toodetud toit. Mahetoidu puhul võib saastumine olla minimaalne, põhjustatud kemikaalidest, mis satuvad sinna ümbritsevast keskkonnast juhuslikult (näiteks naaberpõllult).

Virginia Worthington võttis 41 läbiviidud uurimuse tulemused kokku nii, et mahetoidus on:

*

27% rohkem C vitamiini
*

21% rohkem rauda
*

29% rohkem magneesiumi
*

13% rohkem fosforit

Mahetooted sisaldasid 15% vähem vähkitekitavaid nitraate.

Agrokemikaalide jääkide osas on piirangute kehtestamisel lähtutud vaid üksikutest toimeainetest, paraku pole teada erinevate kemikaalide koostoime. Läbiviidud uuringud näitavad, et paari tavapärase pestitsiidi segamine võib toksilisust tõsta sadu kordi, võrreldes nende mõjuga eraldi (kokteili-efekt). Ühes proovis on Eestis läbiviidud seire käigus leitud kuni 8 erinevat toimeainet.

Mahetoidu hind

Agrokemikaalide kasutamise asemel kasutatakse mahepõllumajanduses rohkem tööjõudu ning panustatakse enam loomade heaolu tagavate nõuete täitmisele, mis kajastub ka tootehinnas.

Intensiivpõllumajanduse toodete madalam hind on näiline, sest arvestamata jäetakse kulud, mis tulenevad negatiivsetest tervisemõjudest ning keskkonnakahjustustest.

Vee puhastamine pestitsiidijääkidest on väga kulukas, sest erinevate pestitsiidide puhul tuleb kasutada erinevaid puhastusmeetodeid, ulatudes mõnedes riikides sadade miljonite eurodeni (nt Suurbritannias üle 200 miljoni euro aastas). Seega tulevikku vaadates on odavam jätta saaste tekitamata.

Intensiivpõllumajandus kui näljahäda lahendus

Intensiivpõllumajandus hävitab viljaka pinnase ning põhjustab palju muid probleeme, mistõttu ei ole jätkusuutlik tegevus. Nälja põhjuseks ei ole toidu puudus, vaid madal sissetulek, ebastabiilne riigikord (sõjad, rahutused). Selliste piirkondade elanikel puuduvad rahalised vahendid, et osta agrokemikaale, samas on neil tavaliselt küllaldaselt inimressurssi, et tegeleda mahepõllumajandusega. Arengumaade rahvaid tuleb aidata teadmiste ja kogemuste jagamise abil.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Aug 25, 2008 6:31 pm 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev Veebr 25, 2008 8:43 pm
Postitusi: 614
See on nii tark jutt, et pisar tuleb silma kui loed :cry:

"Arengumaade rahvaid tuleb aidata teadmiste ja kogemuste jagamise abil."

Sa räägid vähe, aga kõik mida ütled on puhas kuld! Tõesti tõesti, keppigu vähem ja kui ikka hirmus kepiisu on, kasutagu rasestumisvastaseid vahendeid. Siis langeb rahvaarv ning me võime kõik hobusega põldu harida. Aga seni kuni rahvaarv ainult tõuseb, ei ole intensiivviljelusele alternatiivi. Arvestama peab ka sellega, et põllumaad jääb järjest vähemaks.

Aga oma tarbeks võid muidugi sauna taga väikest mahedat peenramaad kõblata.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 26, 2008 5:41 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 18, 2008 6:33 am
Postitusi: 2311
Asukoht: läänemaa
irw


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 26, 2008 7:19 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Aug 13, 2008 7:04 pm
Postitusi: 711
Asukoht: Tartu-Pärnu-Ikla
jutt on küll keeruline ja ilus aga põhimõte on selline et talunik ei kasuta kemikaale, ehk siis panustatakse rohkem loomsetele väetistele vahelduvviljelusele.

Ise olen mahe ning tulen omadega ilusti toime.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 26, 2008 11:33 am 
Eemal

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 9:59 pm
Postitusi: 646
Asukoht: Jõgeva
Vilja on mahedana raske kasvatada, aga on võimalik. Rohumaade ja loomade puhul on mahe väga mõttekas.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 26, 2008 11:59 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 03, 2008 4:19 pm
Postitusi: 2276
Asukoht: Tartumaa
kas nii ei saa et algul mässad nii et pole mahe(paned RoundUpiga iga kevad üle ja sügisel ka)
ning kui umbrohtu vähe hakkad mahet tegema siis enam vähem ok, aga tolle sõnnikuga vist tuleb see umbrohi tagasi aint :?

_________________
Case IH: FOR THOSE WHO DEMAND MORE
EfficientPower


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 26, 2008 12:58 pm 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev Dets 03, 2007 8:46 pm
Postitusi: 195
Asukoht: Järvamaa
Olgem ausad- mahedana tootmine tasub ära ainult tänu toetustele. Ilma lisatoetusteta ei ole asjal mingit mõtet.Toodang valatakse ju hiljem ikka teistega ühte salve või pudelisse või kotletti kokku ja hind sama.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Aug 26, 2008 1:17 pm 
Eemal

Liitunud: Reede Mär 14, 2008 9:59 pm
Postitusi: 646
Asukoht: Jõgeva
Kalle kirjutas:
Olgem ausad- mahedana tootmine tasub ära ainult tänu toetustele. Ilma lisatoetusteta ei ole asjal mingit mõtet.Toodang valatakse ju hiljem ikka teistega ühte salve või pudelisse või kotletti kokku ja hind sama.

Toetused - just nii ongi.
Aga mahe vili pidi olema krooni kallim. (Taru Viljasalves)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 27, 2008 12:47 am 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev Veebr 25, 2008 8:43 pm
Postitusi: 614
õpipoiss kirjutas:
Aga mahe vili pidi olema krooni kallim. (Taru Viljasalves)


Keegi kuskil rääkis, tegi, nägi, oli .....


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 27, 2008 6:12 am 
Eemal

Liitunud: Reede Jaan 18, 2008 6:33 am
Postitusi: 2311
Asukoht: läänemaa
mahe on mõtetu,tõsi toetus on parem,aga muus osas nus...i ja punnita ei tohi seda anda loomale ega toda. pärast piim läheb ikka teistega ühte tünni.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 27, 2008 7:50 am 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2008 6:43 pm
Postitusi: 1142
Asukoht: kesk-eesti
Tunnustatud mahetootja ütlemine:kui väetist panna viljakülvikuga ja väikse normiga,ei saagi eemalt aru et oleks pannud! :wink:

_________________
56693751


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Aug 27, 2008 3:49 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Aug 13, 2008 7:04 pm
Postitusi: 711
Asukoht: Tartu-Pärnu-Ikla
ise olen mahe, tõesti on see tõsi, et viljasaak väheneb mahedalt tegutsedes. aga endal on põhiline rõhk lihaloomad, seega mina ei kurda


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Sept 25, 2008 10:16 am 
Eemal

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 6:52 am
Postitusi: 373
mahe toidurukis oli tartu viljasalves 4kr+km
umbrohtu ei vii tagasi põllule kui viitsid vilja sorteerida
ja heinamaad ka enamvähem korras on


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 17, 2008 9:34 pm 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev Sept 29, 2008 3:55 pm
Postitusi: 16
Mõtlesin mahedaks hakata, aga kui ikka ostad lambakarja, a la 500-1000/lammas ja need peaksid haigeks jääma, siis ongi nägemist kogu karjaga? Ja kas seda siis korvatakse?
Põõsad on teist aastat jube nigelad, pole marjugi üldse saanud. Kartulimaa kündja läks teise ilma, maad ei saanud üldse tegema hakata. Mul tehnikat ei ole, pean rentima. Tehnikaomanikud aga välja üldse ei sõida teenust tegema, ainult suurtootjatele.
Selle "mahedaga" võib nälga jääda varsti. Ainuke, mis kannab on õunapuu. A kaua ma neid õunu ikka söön?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Okt 17, 2008 11:43 pm 
Eemal

Liitunud: Esmaspäev Veebr 25, 2008 8:43 pm
Postitusi: 614
tolplatalu kirjutas:
Mõtlesin mahedaks hakata, aga kui ikka ostad lambakarja, a la 500-1000/lammas ja need peaksid haigeks jääma, siis ongi nägemist kogu karjaga? Ja kas seda siis korvatakse?
Põõsad on teist aastat jube nigelad, pole marjugi üldse saanud. Kartulimaa kündja läks teise ilma, maad ei saanud üldse tegema hakata. Mul tehnikat ei ole, pean rentima. Tehnikaomanikud aga välja üldse ei sõida teenust tegema, ainult suurtootjatele.
Selle "mahedaga" võib nälga jääda varsti. Ainuke, mis kannab on õunapuu. A kaua ma neid õunu ikka söön?


No ja mis siis?


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 106 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron





Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
et 3.0.10

greenmiles v1.1 designed by CodeMiles Team -TemplatesDragon-.