Tänane kuupäev Reede Mär 29, 2024 8:02 am
  

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi



Tee uus teema Vasta teemale  [ 33 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
  Printerivaade Eelmine teema | Järgmine teema 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 6:48 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Jaan 13, 2009 1:02 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Harjumaa
Kuna ilmselt lähiaastail ootamas ees keldri ehitus, siis võiks kartulikasvatajad tuua välja oma hoidlate plussid/miinused.No näiteks kas konteinersüsteem, salvesüsteem, sorteerimata kartul lihtsalt puistatult.Siis et kas osaliselt maa all või soojustatud viilhall.
Ise mõtlesin et hea oleks viilhall mõõtmetega 12x25 millest 2/3 oleks soojustatud hoidlaosa ja siis 1/3 masinate hoidmiseks ja sügisel sorteerimiseks.Mmmm ja kastisüsteem tundub parim variant.
See suur hoidla mis sel aastal kasutusel on, on eritasandiline.Keskel on vahekäik kuhu jeeli jeeli traktori käru sisse mahub ja siis kkahel pool mingi 1m kõrgusel see platvorm kartulile. Aga kuna naaber vist enam ei plaani kartulit maha panna siis tahab maha müüa.No sai siin kalkuleeritud ja mulle tundub et ei ole mõtet osta.Esiteks vajab ta põhjalikku remonti, teiseks on ta kodust eemal, kolmandaks on ta kitsas ja halvasti planeeritud.Näiteks konteinereid ei saaks seal kasutada sest tõstuki käpad ulatavad aint poole peale .
Lugesin et need viilhallid pannakse kärmelt üles .Aega läheb vast kauem paberimajandusega.Järgmise aasta plaane vaadates läheks kindlasti mingit keldrit vaja, aga kas selle uuel sügisel üles saab see iseasi.
Ootaks siis niiöelda arutelu parandusettepanekuid ja kriiitikameelt :)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 8:43 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Mär 08, 2011 7:14 pm
Postitusi: 131
Meil ka väike unistus järgmisel aastal miskit ehitama hakata kui see aasta täkkesse peaks minema. Mõõtmeteks jätaks esialgi mingi 10x15m ehk 150m2 põrandapinnaga. Materjalidest peaks hetkel kõige mõistlikum olema nn sandwitch mis on siis kahelt poolt plekk ning keskel soojustus. Paigaldatakse moodulitena sõrestikule ning sobib seinteks ja ka laeks. Hinnaklass peaks olema enamvähem 400eeki/m2. Endal oleks plaan esialgu kasvõi miskit kuuri taolist ehitada ning jõudu mööda hakata ka soojustama. Puitsõrestik ning plekk välja ning sisse siis ka plekk vms. Soojustus vahele. Esialgu oleks vaja lihtsalt kohta kuhu saak paigutada, et ei jääks õue kuskile kile alla lihtsalt sorteerimist ootama. Talveks nagunii eriti ei jää müügikaupa kuna pinnad siiski väikesed. Ise tehes peaks saama ruutmeetri hinnaks ~200 eeki. Kui veel oma mets on kust puitmaterjali saaks lõigata oleks asi veel odavam. Miinuseks on kindlasti see, et ise tehes ei taha need asjad väga kiirelt valmida. Sandwitch materjalist laotakse seinad üles mõne päevaga. 150 ruudu peale peaks isegi kuni 100t sisse saama laududa kui tuugalt täis panna. Meiekandis peaks varsti hakkama valmima hoidla70x30m vms suurusjärgus 8)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 9:04 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 03, 2008 4:19 pm
Postitusi: 2276
Asukoht: Tartumaa
Huviline kirjutas:
Sandwitch materjalist laotakse seinad üles mõne päevaga. 150 ruudu peale peaks isegi kuni 100t sisse saama laududa kui tuugalt täis panna.


see sandwitch pidi hea asi olema- kartulihoidla koha pealt nagu, et noh õigustab hästi. Tähendab hoiab sooja. Ilmselt odavamaid variante ka.
Puistes saab vist ainult nii panna, et täis kastid seinte äärde või siis mingi vahesein teha- see sandwitch ei kannata vist raskust :|

Hoiustamise koha pealt on puistes ja kastide puhul omad head ja vead :roll:
Puistes nagu lihtsam- ei ole kastidega solgutamist. Aga juttude põhjal pidi kastides säilitamisel kadud väiksemad olema- võta nüüd kinni, ise kommenteerida seda ei oska. Niipalju ise tähendanud, et kui saak on korralik- haiguseid midagi pole, siis säilib mõlemat viisi väga hästi.
Niiet mina näen mugavuse/lihtsuse erinevust.

Simo.

_________________
Case IH: FOR THOSE WHO DEMAND MORE
EfficientPower


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 9:10 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Jaan 13, 2009 1:02 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Harjumaa
Kas see 400 kr/m2 on siis kuuri või lõpliku keldri hind.Ma pole veel jõudnud hinda uurida aga neti otsingu kaudu leidsin mingi hinna 2300m2.see vist mingi päris kontorihoone siis :D Ei ole mingit orienteerumist neis hindadest.Ma kjutasin ka ette et sandwitch paneel on hea.Me vist ise ei hakkaks ehitama, sest jah aeg-seda pole ju praegugi :wink:
Ma arvestasin mingi tonn kartulit ruutmeetrile.No see vist ülepakutud.
Konteineritega minu arvates see eelis et näiteks müüa saad nii et rekka sõidab ette ja siis lihtsalt hops hops laed peale ja rekka laseb minema.Aga puistena, on nagu vaja kuhugi sisse panna kartul.Oleneb muidugi kogustest.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 9:13 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 03, 2008 4:19 pm
Postitusi: 2276
Asukoht: Tartumaa
Samas ventilatsiooni ei tohi ka unustada :roll:

Simo.

_________________
Case IH: FOR THOSE WHO DEMAND MORE
EfficientPower


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 9:16 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Jaan 13, 2009 1:02 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Harjumaa
Jah suure koguse juures on see väga tähtis.Kui puistena siis soovitatakse panna torud sisse et õhk sisse saaks kuhja.Siis saab kõrgemaks ka ajada.
Palju üldse oleks maksimaalne kuhja kõrgus :?: Meil siin kodus tavaliselt 2m old.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 9:33 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Mär 08, 2011 7:14 pm
Postitusi: 131
Just uurisin maalt ning öeldi, et 600 kg ruutmeetrile on suht hea. Aga eks see eelkõige siiski sõltub ventilatsioonist. nn hingav põrand oleks muidugi super. See kastide teema ja rekkade jutt tekitab kohe küsimuse, et kuhu kuradi kohta te veate seda kartulat, et rekkat kohe vaja? :D Meil tavaliselt miski 2t koorem olnud kui vanamees ise veab bussiga kaupa minema.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 14, 2011 9:43 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Jaan 13, 2009 1:02 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Harjumaa
No sellisel aastal nagu nüüd oli oleks küll old rekkaga järgi tulijaid.Vaevalt et venemaale väiksema masinaga veetakse.seda jah et kui Tallinnasse mul läheks siis vast 2 t ja see oleks ilmselt siis paras väikeste kottidega viia.Sealt venemaalt pakuti meile 5 eeku kilost, ja naaber rääkis et talle helistati iga päev.No 5 eeguga tasub ju anda igaljuhul.
Kahjuks sel aastal veel pold seda kartulit nii palju. :(
Aga ma mõtlesin seda et kuidas sa kartulit põrandalt kuhugi sisse laed.No big bagi või konteinerisse.Kui väiksed kotid siis aint käsitsi.Seda konteinerite varianti kasutaks vaid siis kui sorteeriks enne ladustamist.Aga kui sorteeriks talvel, siis on võimalik sorteerist ju elevaatoriga lasta kuhu tahad.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Teisipäev Mär 15, 2011 9:46 pm 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Okt 01, 2009 2:20 pm
Postitusi: 216
Meil plaan konteinertele ära minna siiski sügisel võtad ka kohe konteineritesse, vähem solgutamist, kannatab meeletuid kõrgusi tegelt, ja venti pole ka vaja. sorteerile ka hea peale kallata. Maaalune kelder on hea jah aga sellel päris palju miinuseid ka, näiteks, niiskust on suht palju mis osadele kartulisortidele ei meeldi, nii et selle puhul peab vent hästi lahendatud olema.
Meil maaluses keldrid hetkel ja puistena oli, kuskil 1,6m kõrge. Ei jõudnud veel kuumaks minna, seega kadu selline suht tagasihoidlik.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Teisipäev Mär 15, 2011 9:47 pm 
Eemal

Liitunud: Neljapäev Okt 01, 2009 2:20 pm
Postitusi: 216
MK kirjutas:
Meil plaan konteinertele ära minna siiski sügisel võtad ka kohe konteineritesse, vähem solgutamist, kannatab meeletuid kõrgusi tegelt, ja venti pole ka vaja. sorteerile ka hea peale kallata. Maaalune kelder on hea jah aga sellel päris palju miinuseid ka, näiteks, niiskust on suht palju mis osadele kartulisortidele ei meeldi, nii et selle puhul peab vent hästi lahendatud olema.
A selle maapealsega on selline asi et väga külmadega peab võibolla soojaga aitama
Meil maaluses keldrid hetkel ja puistena oli, kuskil 1,6m kõrge. Ei jõudnud veel kuumaks minna, seega kadu selline suht tagasihoidlik.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 12, 2011 7:40 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
weikepõllumiees kirjutas:
Palju üldse oleks maksimaalne kuhja kõrgus :?: Meil siin kodus tavaliselt 2m old.

Ma siin vaatan, kuidas tegija mees panneb 4,5m kuhja kõrguseks, eks näeb mis sealt tuleb.
Kuid mul ka küsimus kumb variant kartuli säilitamiseks oleks parem 1tonnistes kastides või puistes? Küsimus siis puhtalt säilitamise seisukohast, kõrvaltegevused ei puutu hetkel asjasse.
Tundub, et puistes ei ole eriti võimalik jälgida, mis kuhja sees toimub, kastidega see asi palju lihtsam, saab ikka piiluda, kui kuskilt märjaks läheb ja midagi ettevõtta kohe.
Keegi siin mainis, et ventilatsiooni ei ole vaja, kui kastides säilitada, kuidas see võimalik on ma ei mõista, võib olla siis kui kogus väike, nii mõnikümmend tonni.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 12, 2011 8:17 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 15, 2011 11:53 am
Postitusi: 241
Asukoht: Pärnumaa
Kui tahad ikka kvaliteet kartulit säilitada, siis üle 1 meetri suurt ei soovita, kuhja ega kasti kõrgust

_________________
Künnan, külvan, äestan, väetan


edit: enam ei väeta ;)


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 12, 2011 3:20 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Jaan 13, 2009 1:02 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Harjumaa
Seal puistena säilimine sõltub ju näiteks koristusoludest.Märg ikka mädaneb, aga vaadates meie kandi selle aasta sügist siis on olnud raske normaalset ilma leida koristamiseks.Kui puistena panna siis kindlasti torud sisse.Mina eelistaks kastides.Kaste saab ükteise otsa ju ka panna.Siis mahub rohkem.Kastidel pääseb õhk paremini ligi.Mingi ventilatsioon peab ka kastidega olema, vahest siis mitte nii hea aga siiski.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 12, 2011 8:12 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
See 4,5m on ikka koos vent.kanalitega ja autom. juhtimisega koos õhu segamiskambritega ventilatsiooniga.
Aga küsimus on rohkem põhimõtteline, kas kastid või siis puistes ja loomulikult mõlemad koos korraliku vent süsteemiga.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Kartuli kelder
PostitusPostitatud: Kolmapäev Okt 12, 2011 8:45 pm 
Eemal

Liitunud: Teisipäev Jaan 13, 2009 1:02 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Harjumaa
Kastidega minu arvate lihtsam pärast toimetada.Aga see oleneb ka keldri spetsiifikast.Kui suhteliselt kitsas ja pikk ja ühest otsast sissepääs, siis mitme sordiga keerulisem minu arvates.
Ja puistest kartulit võttes, mis oleks kõige optimaalsem moodus ta laadimiseks.Kas frontaal ei lõhu kartulit liialt.Või on mõni muu moodus.Mina igatahes pooldan kaste ja kui kunagi korraliku hoidla suudan valmis teha, siis nendele ma ka üle lähen.


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 33 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron





Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
et 3.0.10

greenmiles v1.1 designed by CodeMiles Team -TemplatesDragon-.