Tänane kuupäev Neljapäev Mär 28, 2024 2:08 pm
  

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi



Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine
  Printerivaade Eelmine teema | Järgmine teema 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 07, 2013 8:58 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 16, 2009 5:02 pm
Postitusi: 288
Tere jõudu!

Oli lähiajal juttu minimeeritud harimise võimalustest mida on palju erinevaid. Agregaatide valiku põhjal.
Olevat ka kuskil praktiseeritud minimeeritud harimist tavakülvikuga.
Kas siin keegi on kokku puutunud või mida see täpsemalt tähendada võiks?
Tavaline külvik vajab väga hästi ettevalmistatud külvipinda, kobedat mulda, hea struktuur. Põhiliselt just seemendite pärast mis kõvasse maasse lihtsalt ei sisene. Üldiselt kündmine ja kultiveerimine on eeltöödeks, samas aga kündmisega mõned miinused, suur aja/kütuse kulu, tihese tekke oht, üleliigne mulla kuivamine, kasulike mikroorganismide surm jne. (loomulikult on kündmisel ka palju häid külgi)
Kas on võimalik ka muude agregaatidega eeltöö ära teha pindmisemalt, vähem mulla struktuuri kahjustavalt jne, et sobiks tavakülvikule?
Kas kellelgi on kogemusi, mõtteid?
See võiks olla nn " mullaharimisviiside vaheldumise" võimalus väiksemale maaomanikule kellel ilmselt tänapäevane kallis otsekülvitehnoloogia ei oleks majanduslikult vastuvõetav/tasuv. Vaataks seda kui mullastiku kvaliteedi säilitamise poole pealt.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 07, 2013 9:31 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Jaan 30, 2010 6:01 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Saaremaa
Üldiselt üritatakse randaalide/koorelitega pindmist kihti kobestada. Enese kogemus näitab, et igal aastal seda siiski teha ei kannata. Teatud aja tagant peaks ikka kündma või ka sügavkobestama. Muidugi oleneb ka mulla tüübist. Aga tavakülvik ikkagi tahab eeltööd rohkem.

_________________
muuhulgas põllumees...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 07, 2013 9:33 pm 
Eemal

Liitunud: Pühapäev Veebr 17, 2008 3:28 pm
Postitusi: 47
Künd on odavam umbrohu ja haiguste tõrje!!!(kui teha õigel ajal)Igal asjal omad plussid ja miinused!OLEN KÜNNI POOLT JA MINU ARVAMUST ON RASKE MUUTA!Euroopas on näha mis on saanud, Eestiski on esimesed märgid olnud.Ma ei ütle et ilma künnita ei saa, aga keemiat kulub topelt!!!!


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 07, 2013 10:21 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 6:51 pm
Postitusi: 1165
Asukoht: Sangaste.
Läksin ka kunagi seda teed,et lõpetasin kündmise ja ostsin randaali ja ehitasin külviku ümber.Nüüd olen juba jälle kolm hooaega kündnud ja enam sellist lollust ei tee,et künnist loobun.See võitlus umbrohuga ei tasu kindlasti ära kui künnist loobud.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 07, 2013 10:28 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 16, 2009 5:02 pm
Postitusi: 288
Andres:
Mina ei ürita väita et üks on parem kui teine või et ühel ilusam traktor kui teisel, see ei ole minu asi.
Aga arutelu on hea pidada. Üldiselt arvan, et kündmise ja minimeeritud harimise vaheldumine võib olla mõistlik.

Aare:
Seda minagi et tavakülvik tahab head pinda. Mõnel aastal randaalimine õigel mullal võiks selle töö ära teha. Samas mis sa arvad, mitu käiku randaaliga? Enne külvi kultiveerimine? Kokkuvõttes võib tulla sama kulukas kui kündmine-kultiveerimine. Eeliseks siiski mullastiku kaitsmine (organismid jne), miinuseks suurem oht haigustele.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 07, 2013 10:31 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Juul 16, 2009 5:02 pm
Postitusi: 288
Kaido: Saan aru, et sa tegid täieliku ülemineku? Loomulikult suvi läbi pritsiga põldu tallata on kulukas. Aga kas vahepealset teed ei võiks olla? Ütleme, et mitu aastat küntud põld, probleeme haigustega ei esine, umbrohtumus väike, siis kasutada vahepeal "pindmist" harimist aasta?
Ei oska nimetada seda veidrat kompotti kus nn minimeeritud harimine sahkseemendiga.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 12:27 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Kui see tavaline külvik on sahkseemendiga külvik, siis see on selline riist millega ei saagi õiget külvi teha, veel vähem minimeeritud harimisega.
Minimeeritud harimisele külvamiseks pead ikka mingi ketasseemendiga külviku vaatama.
Aga künnist rääkides, siis mul on plaan minna järk järgult üle otsekülvile ja jätta ader seisma.
See kõik eeldab muidugi hoopis teistsugust lähenemist ja külvikorda, aga asi on pingutust väärt.
maaltjahobusega kirjutas:
..samas aga kündmisega mõned miinused ... tihese tekke oht....

Nii palju kui ma olen põlde torkinud penetromeetriga, siis see ei ole mitte oht vaid fakt, et tihes tekib kündes ja täpselt künnikihi alla ca 20mm
Muidugi kui piisavalt kaua randaaliga põldu harida, siis tekib randaali töösügavuse alla täpselt samasugune tihese kiht, seda on muidugi lihtsam lõhkuda, aga suhteliselt võttes vahet pole, kui taimed ei kasva.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 8:04 am 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 6:51 pm
Postitusi: 1165
Asukoht: Sangaste.
Minu naaber kes saab suuri saake ja on ka võitnud neid viljelusvõistlusi ütleb,et igal juhul on odavam ja kasulikum künda.Mina proovisin kolm aastat ilma kündmata ja tõesti rohkem ei taha.Seda säästu ei näinud ma kül kuskilt kui siis adra kulumise arvelt.Seda jama mis mul kolme aastaga põllule sigines olen nüüd likviteerinud künni ja keemiaga kolm aastat ja nüüd olen ehk jälle seal tagasi kus siis kui kündmise kunagi lõpetasin.See kui mehiselt umbrohud hakkavad kasvama on lausa jube.Pritsiga enne külvi ja pärast külvi ja enne koristust ja kuna iganes.Kus see võit on.Kõik see kompot ju maksab mis Sa sinna pritsi sisse paned.Ja kui selle kõigejuures millegagi eksid või lihtsalt läheb nihu siis seda parandada on suht raske.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 10:39 am 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Kaido räägi mis sa teisiti tegid neil kolmel aastal peale kündmise ära jätmise ja kas siis külvasid otse kõrde või oli kuskil vahepeal ka randaal?


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 11:32 am 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 6:51 pm
Postitusi: 1165
Asukoht: Sangaste.
No sai siis see randaal ostetud ja sügisel peale koristust 3-5cm sügavuselt kõrrekoorimist tehtud.Seda siis tarkade juttu järgi umbrohtude hävitamiseks.Kevadel sai randaalitud sügavamalt üldjuhul üks kord,et saaks külvata.Tegin juko ümber ketas-seemendite peale.Mõned kohad sai kevadel ka veel teist tiiru lastud kus oli seda põhujäänust rohkem.Kindlasti oleks asi lihtsam kui on mingi parem külvik.Esimesel aastal oli isegi saak parem kui varem aga siis hakkas allamäge minema.Ja kus ikka põhku rohkem seal võid jäädagi seda mullaga segama.Kuigi kombainil oli korralik purustaja.Kolmandal aastal sai umbrohtudega nii hullult võideldud,et sai pandud keemiat kaks korda ja ikka väga kõva kompot viljale peale ja isegi siis oli sügisel veel seda viljasees.Olen jälginud nüüd ühe tuttava põlde kes ka läks üle randaalile ja otse külvile.Möödund aastal oli tal kül alles teine aasta aga juba seda muud kraami oli viljas piisavalt.huvitav ongi see,et kui künnad ja paned seda umbrohutõrjet siis saad ühekorraga platsi puhtaks.Kõik tärkavad (vist) korraga.Aga kui teha randaaliga siis tuleb seda umbrohtu hiljem ka veel ja siis pane jälle.Ehk siis oleks nagu mitu erinevat umbrohukasvu faasi.Rahalist võitu vähemalt nii tehes ei tule.Ja lõpuks kui see umbrohtuvus läheb käest ära kus siis see raps kasvama peaks.Aga kui ei proovi ega siis ei tea ka........


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 12:56 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Kas sul oli kõigil kolmel aastal vili neil põldudel?
Ja kas tegid ka külvikorda mingi muudatuse või tegid sama moodi edasi nagu varem.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 1:45 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 6:51 pm
Postitusi: 1165
Asukoht: Sangaste.
jah vili oli kül aga külvikorda sai veits muudetud.kuna pole ei mahe ega keskonnasõbralik.Selle süsteemiga näiteks peale rukki koristust pole praktilislt võimalik külvata kuna jäätmete kiht on nii suur kui kasutada Sangaste rukkist.Ja põhiline puudus on just tihendus rattad mis peavad seemne korralikult mullaga kontakti suruma.Aga kui põhku on palju ja trehvab kuivem aeg siis ongi jokk...


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 2:28 pm 
Eemal
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 08, 2010 11:57 pm
Postitusi: 1424
Asukoht: Raplamaa
Aga kuidas sul terve külvikord välja nägi?
Küsin, sest ma ei ole enda oma veel lõpuni välja suutnud mõelda. Peamiselt on selguseta vahekultuuride osa, et mida panna ja millises järjekorras. Kõige suuremat peavalu teeb seemne põldude osa, praegu jookseb küll kinni, sest ei ole ühtegi head rotatsiooni veel neile välja mõelnud.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 2:46 pm 
Eemal

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 6:51 pm
Postitusi: 1165
Asukoht: Sangaste.
Ma ei tea kui õige see oli aga peale lühikesi (oder või nisu) sai siis rukkist panna kuna kõrs pikk ja peaks umbrohtudele ebasoodsalt mõjuma.Ah ja vot kõigesuurem miinus oligi seeme sest eelmiseaasta kultuur tavaliselt talvitus hästi ja järgneval aastal oli siis nagu tootsi peenar.Sellevastu on väike rohi kui kevadel veitsa ootad ja siis paned rountapi enne külvi aga ka see ei anna alati paremid tulemusi.Mul ühel aastal kaer koristuseajal nats varises ja tuleval aastal oli oder nagu segavili.Kui aru sellest sain siis oli hilja.Oleks ju saanud pumaga ära kaera kõrvaldada.Sulle Rait:ma ei ütle muud kui mängi enne kõik paberil läbi ja ole alati valmis halvema tulemuse jaoks.Vaata siis kas tasub ära.Ühel sügisel oli koristuse aeg märjem ja ega neid kombaini rehvist tekkinud lohke ka enam randaal ei silu.Ehk põld hakkab ka ebatasaseks pikapeale minema.Ja viimane asi oli kui sügisel tekkisid sinna veelombid kus varem polnud siis sai mulle selgeks,et kõik miinused kokku se jama kohe kuidagi ära ei tasu.Jah lompe ei teki kui kasutad sügavkobestit aga kuipalju küttet see asi tarbib on ju veel eraldi teema.


Üles
 Profiil  
 
 Teema pealkiri: Re: Minimeeritud harimine tavakülvikuga
PostitusPostitatud: Reede Veebr 08, 2013 7:15 pm 
Eemal

Liitunud: Laupäev Jaan 30, 2010 6:01 pm
Postitusi: 675
Asukoht: Saaremaa
maaltjahobusega kirjutas:
...mis sa arvad, mitu käiku randaaliga? Enne külvi kultiveerimine? Kokkuvõttes võib tulla sama kulukas kui kündmine-kultiveerimine. Eeliseks siiski mullastiku kaitsmine (organismid jne), miinuseks suurem oht haigustele.
Kui põhujäänuseid palju pole, siis kord randaali, mõne päeva pärast kultivaator, see aitab umbrohte kontrolli all hoida. Kuival kevadel see ei tööta, kuna niiskusekao pärast ei kannata oodata. Aga jah, ühest lahendust pole, kõik selgub jooksvalt. Huumuse taastekke seisukohast on min harimine väga hea, samuti vihmaussidele. Kuid kobestuse seisukohast oleks mõistlik kombineeritud harimine (nt üle ühe või kahe aasta kündmine)

_________________
muuhulgas põllumees...


Üles
 Profiil  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 37 postitust ]  Mine lehele 1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
cron





Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
et 3.0.10

greenmiles v1.1 designed by CodeMiles Team -TemplatesDragon-.